Pong och Länsförsäkringars mäklarbyrå öppnar i Tyresö centrum
Många har spekulerat i vad som ska öppnas i bottenplan på det nya huset i Tyresö centrum. Tyresö nyheter har fått bekräftat att Pong och Länsförsäkringars mäklarbyrå etablerar sig i Botryggs fastighet i Tyresö centrum.
Botrygg har bekräftat att det är den asiatiska restaurangkedjan Pong samt Länsförsäkringars mäklarbyrå, Tyresö Fastighetsmäkleri AB som kommer att etablera sig på bottenplan i det nybyggda huset. Botrygg planerar att fastigheten ska vara färdigställd i början på året, där de nya verksamheterna planeras att öppna upp snart. Restaurangen kommer även att ha uteserving.
I fastigheten kommer det dessutom att finnas 105 färdigställda lägenheter som kommer att hyras ut via Bostadsförmedlingen i Stockholm.
Foto: TN |
Dela artikeln
Senast publicerade artiklar
10 juni 2026 16:47 9 juni 2026 18:55 Kommunen ger svar: VA-ansvaret i Krusboda ligger kvar hos oss
9 juni 2026 12:04 Tilda tog studenten för hundralappen – när andra betalade tusentals kronor
9 juni 2026 05:45 Fullsatta sommarkonserter när Fårdalaelever sjöng in sommaren
8 juni 2026 17:11 Tyresö Bostadsförmedling öppnar i dag – här är allt du behöver veta
Vill ni nå ut till Tyresöborna?
Syns i vår papperstidning med 20000 exemplar och nå ut till kommunens hushåll!
