Björkbacken fick socialministerns första besök under Corona
Socialminister Lena Hallengren besökte Björkbackens äldreboende för att få mer kunskap om hur man arbetar med Coronapandemins effekter. Det var Hallengrens första besök på ett äldreboende sedan Corona bröt ut.
Hon mottogs av kommunstyrelsens ordförande Anita Mattsson (S) och delar av personalen på äldreboendet. Under en fika med ordentligt avstånd fick ministern information om hur man arbetade med pandemin, både inom hela kommunen med särskilt på Björkbacken.
Framförallt var kommunens arbete med Covidsamordnare det som intresserade Hallengren mest. Det är en tämligen unik funktion i Sverige som Tyresö kommun har inrättat kommunövergripande. Där samtliga boenden i kommunen har en Covidsamordnare, även de privata. Samordnaren arbetar bland annat med att stötta personal och anhöriga, vara rådgivande i omsorgen och sammanställa all ny information och nya riktlinjer som kommer med anledning av pandemin.
Efter fikan så fick Lena Hallengren nöjet att träffa Gun Karlsson, en av de som bor på Björkbacken. Träffen var över Skype där Gun satt kvar på sin avdelning medan ministern satt i ett annat rum. De pratade om Guns tid i Trollbäcken och hur det var att bo på Björkbacken, särskilt under pandemin.
Foto: TN | Anita Mattsson (S) hälsar Lena Hallgren (S) tillsammans med personalen från Björkbacken välkomna.
Dela artikeln
Senast publicerade artiklar
15 december 2025 12:07 15 december 2025 05:37 14 december 2025 14:12 Alex Ek stor hjälte med fyra mål när THH vann borta mot Karlskrona
12 december 2025 11:47 11 december 2025 11:55
Vill ni nå ut till Tyresöborna?
Syns i vår papperstidning med 20000 exemplar och nå ut till kommunens hushåll!
