Nu är Tyresös kommunala ordningsvakter på plats!
Tyresö kommun har fått tummen upp av Polisen och den här veckan gör de kommunala ordningsvakterna premiär. Det var i slutet av juni som det nya styret meddelade att man ansökt om tillstånd för ordningsvakter, något som Tyresö Nyheter skrev om.
Klart förra veckan
I ett pressmeddelande förra onsdagen kunde Socialdemokraterna och Moderaterna gå ut med att ansökan fått grönt ljus och därmed har kommunen fått sin ansökan godkänd. Det innebär att Tyresö får anlita kommunala ordningsvakter.
Ordningsvakterna redan på plats
Processen har gått snabbare än man hade tänkt sig och betydligt fortare än för andra kommuner som också sökt liknande tillstånd. Det gör att ordningsvakterna både hunnit anlitats och kommit på plats. Ordningsvakterna har i uppgift att rondera eftermiddagar och kvällar, ett arbete som sträcker sig över alla dagar i veckan.
”Tyresöbor ska känna sig trygga”
– Vårt mål är tydligt, alla Tyresöbor ska känna sig trygga i kommunen och i sitt bostadsområde,
säger Fredrik Bergkuist (M) Gruppledare för Moderaterna i kommunfullmäktige.
De kommunala ordningsvakterna är ett pilotprojekt som ska testa hur ordningsvakter fungerar som verktyg i trygghetsarbetet. Styret meddelade också att man kommer fortsätta satsa på förebyggande åtgärder och jobba vidare med att verka för en större polisiär närvaro i kommunen. I oktober kommer kommunen utvärdera ordningsvakternas påverkan, för att se om det är något man vill fortsätta satsa på.
Dela artikeln
Senast publicerade artiklar
15 december 2025 12:07 15 december 2025 05:37 14 december 2025 14:12 Alex Ek stor hjälte med fyra mål när THH vann borta mot Karlskrona
12 december 2025 11:47 11 december 2025 11:55
Vill ni nå ut till Tyresöborna?
Syns i vår papperstidning med 20000 exemplar och nå ut till kommunens hushåll!
