Klockan 0:05 | måndagen den 10 november 2025

Tyresö Nyheter

TyresoNyheter_line.png
Publicerad 2025-09-11 15:38
Uppdaterad 2025-09-11 15:38

Förtidsröstningen har börjat till kyrkovalet. Foto: Tyresö Nyheter

Förtidsröstningen har börjat i kyrkan

Förtidsröstningen i kyrkan är igång. Valdagen är söndagen den 21 september, men fram till dess finns möjligheter att lägga sin röst i någon av församlingens lokaler. Alla medlemmar i Svenska kyrkan som fyllt 16 år har rösträtt. I Tyresö handlar det om ca 20 000 röstberättigade.

I kommunen finns tre platser där du kan förtidsrösta: Bollmoradalens kyrka, Tyresö församlingshem och Trollbäckens kyrka. Samtliga håller öppet flera dagar i veckan fram till valdagen, och tiderna varierar mellan dag- och kvällspass. På själva valdagen, söndag den 21 september, är alla vallokaler öppna mellan kl. 10.00 och 20.00.

Vid det senaste kyrkovalet 2021 hade cirka 22 600 Tyresöbor rösträtt till kyrkofullmäktige. Av dessa deltog 3 951 personer, vilket motsvarar ett valdeltagande på 17,5 procent – något lägre än riksgenomsnittet. Trots att antalet medlemmar i Svenska kyrkan fortfarande är på nedgång så minskar glappet mellan antalet som lämnar och antalet nya. Den stora ökningen nya medlemmar kommer från att framförallt många unga valt att gå med. Eftersom man har rösträtt redan vid 16 års ålder så kan de unga komma att avgöra valresultatet.

Resultatet såg då ut så här:

Nomineringsgrupp

Röstandel

Mandat

Arbetarepartiet – Socialdemokraterna

46,65 %

16

Framtidens kyrka i Tyresö församling

31,38 %

11

Sverigedemokraterna

13,02 %

5

Vänstern i Svenska kyrkan

8,95 %

3

Samma nomineringsgrupper ställer upp även i årets val men med en nykomling, POSK (Politiskt obundna i Svenska kyrkan). På POSKs lista finns flera lokala kommunpolitiker från både Liberalerna och Centerpartiet.

Senast publicerade artiklar

Vill ni nå ut till Tyresöborna?

Syns i vår papperstidning med 20000 exemplar och nå ut till kommunens hushåll!