Klockan 0:57 | torsdagen den 13 november 2025

Tyresö Nyheter

TyresoNyheter_line.png
Publicerad 2025-10-03 14:00
Uppdaterad 2025-10-03 14:00

Den senaste trygghetsmätningen visar att otryggheten i Tyresö är på den lägsta nivån sedan mätningarna startade 2020. Foto: Tyresö Nyheter

Tryggheten ökar i Tyresö – otryggheten på lägsta nivån hittills i polisens mätning

Tyresöborna känner sig allt tryggare. Den senaste trygghetsmätningen från polisen visar att otryggheten nu är på den lägsta nivån sedan mätningarna startade 2020. I år är det 18,8 procent av de svarande som uppger att de känner sig otrygga i sitt bostadsområde.

Mätningen visar också att förtroendet för polisens arbete stiger. I Tyresö svarar 53,5 procent att de har förtroende för polisen, medan 45 procent har förtroende för kommunens trygghetsarbete.

Kommunstyrelsens ordförande Anita Mattsson (S) säger, till kommunens hemsida, att det är ett resultat av långsiktiga insatser:

- Det är glädjande att se att tryggheten fortsätter öka. Det är ett resultat av långsiktigt arbete tillsammans med polisen, föreningslivet och invånarna. Men vi är inte nöjda förrän alla i Tyresö känner sig trygga, oavsett vilken tid på dygnet och var i kommunen man befinner sig.

Kommunstyrelsens ordförande Anita Mattsson (S) gläds åt att tryggheten ökar i Tyresö – men betonar att arbetet fortsätter. Foto: Pressbild/Socialdemokraterna

Skillnader mellan olika områden

Tryggheten är högre i vissa områden än i andra:

  • Granängsringen–Nyboda upplevs som mest otryggt kvällstid. Här svarar 43 procent att de känner sig otrygga.
  • Raksta–Brevik sticker ut som det tryggaste området. Hela 95 procent uppger att de känner sig trygga kvällstid.
  • Öringe–Kolardammarna är det enda området där otryggheten har ökat två år i rad, främst kopplat till inbrott, stöld och skadegörelse.
  • I Västra Trollbäcken uppger 55 procent att ungdomar stör ordningen, jämfört med 27 procent i Raksta–Brevik.

Det tyresöborna upplever som de största trygghetsutmaningarna är mörka områden och bristande belysning, nedskräpning och moped- samt MC-trafik på gång- och cykelvägar. Samtidigt upplevs flera problemområden, som öppen narkotikahandel och störande ungdomsgrupper, minska.

Nya satsningar på gång

För att möta de kartlagda utmaningarna planerar kommunen fortsatta insatser med bättre belysning, fler ordningsvakter och ökad kameraövervakning.

Fredrik Bergkuist (M), kommunstyrelsens vice ordförande, framhåller i samma nyhet hos kommunen, att mätningen ger tydliga riktlinjer:

- Resultaten ger oss en tydlig bild av vad vi behöver fokusera på framåt. Vi fortsätter arbetet med bättre belysning, fler ordningsvakter på olika platser i kommunen och ökad kameraövervakning. Hela Tyresö ska vara tryggt.

Senast publicerade artiklar

Vill ni nå ut till Tyresöborna?

Syns i vår papperstidning med 20000 exemplar och nå ut till kommunens hushåll!