
Tyresö Nyheter kan återigen visa bilder på hur det ser ut i den nya ishallen. Foto: Privat
Läktarstolar och sarg på plats i nya ishallen
Läktarstolarna är färdigmonterade och sargen med plexiglas runt isrinken likaså – nu går projektet Tyresö ishall in i sista skedet innan driftstarten.
Utanför entrén till nya ishallen pågår arbetet med det nya torget. Inne i hallen jobbar man med att få klart det praktiska som ska fungera inför driftsättning. El- och systeminstallationer, detaljer på läktaren och inredning i kontorslokalerna och omklädningsrummen.
För bland annat Tyresö Hanviken Hockey, Tyresö Konståkningsklubb och Tyresö FF innebär den nya hallen ett stort lyft – både kvalitativt och funktionellt.
Med modern läktarmiljö, fler funktioner och en större arena finns möjligheter att stärka föreningarnas verksamhet, locka fler besökare och skapa en samlingspunkt för idrott i Tyresö.
Enligt kommunen löper arbetet, efter den senaste förseningen, på som det ska och man räknar med att kunna inviga hallen kort efter att den står klar i februari nästa år. Tyresö Nyheter håller er uppdaterade.
Dela artikeln
Senast publicerade artiklar
17 november 2025 21:27 17 november 2025 14:27 17 november 2025 06:10 14 november 2025 11:18 13 november 2025 14:28
Vill ni nå ut till Tyresöborna?
Syns i vår papperstidning med 20000 exemplar och nå ut till kommunens hushåll!
