Klockan 6:49 | söndagen den 25 januari 2026

Tyresö Nyheter

TyresoNyheter_line.png
Publicerad 2025-12-20 18:37
Uppdaterad 2025-12-20 18:37

Nyexaminerade komvuxelever. Foto: Tyresö Nyheter

Här firades Tyresös nya yrkesutbildade

Under veckan uppmärksammades examensstudenterna vid Tyresö Komvux med en gemensam examenslunch. Det var elever som avslutat sina studier och tagit en yrkesexamen som samlades för att fira sin utbildning och nästa steg i yrkeslivet.

Eleverna har genomfört utbildningar som leder till yrken som administratör, barnskötare, undersköterska och elektriker.

Representanter från Tyresö komvux och Tyresö kommun deltog och gratulerade eleverna till deras yrkesexamen. Glada elever passade på att fotografera sig tillsammans och dela sina planer inför framtiden.

- En sån här dag blir det extra tydligt hur Tyresö komvux är en skola med både värme och engagemang för sina elever, kommenterade Karin Ljung (S), ordförande i gymnaise- och vuxenutbildningsnämnden.

Tyresö Komvux erbjuder flera yrkesutbildningar för vuxna och spelar en viktig roll i att möta det lokala behovet av utbildad arbetskraft. Examenslunchen markerade avslutningen på studierna, men också starten på nya möjligheter för de nyutexaminerade.

Senast publicerade artiklar

Vill ni nå ut till Tyresöborna?

Syns i vår papperstidning med 20000 exemplar och nå ut till kommunens hushåll!