Klockan 16:15 | måndagen den 16 februari 2026

Tyresö Nyheter

TyresoNyheter_line.png
Publicerad 2026-01-13 11:46
Uppdaterad 2026-01-13 11:46

Tyresö kommun stärker det brottsförebyggande arbetet. Foto: Tyresö Nyheter

Ny policy ska stärka det brottsförebyggande arbetet

Tyresö kommun tar ett samlat grepp om det brottsförebyggande arbetet genom att införa en ny kommunövergripande policy.

Den nya policyn omfattar både insatser som riktar sig till människor, till exempel genom skola, socialt stöd och fritidsverksamhet, och åtgärder som handlar om att göra platser och miljöer tryggare. Det brottsförebyggande arbetet ska handla om att ge stöd i tid och minska risken för brott genom hur miljöer, platser och situationer utformas, i samverkan mellan kommunens olika verksamheter.

Policyn grundar sig även i det lagstadgade ansvar som kommuner har för brottsförebyggande arbete. En årlig kartläggning av lägesbilden ska ligga till grund för prioriteringar och åtgärdsplaner, och arbetet ska följas upp inom ordinarie styr- och ledningsprocesser.

– Genom den nya policyn tar vi ett långsiktigt ansvar för det brottsförebyggande arbetet. Vi skapar gemensamma ramar som gör det lättare att arbeta förebyggande i vardagen, samtidigt som förvaltningarna kan anpassa arbetet efter sina behov, säger kommunstyrelsens ordförande Anita Mattsson (S).

Policyn ersätter flera tidigare styrdokument och syftar till att skapa en gemensam inriktning för arbetet med att minska brottslighet och öka tryggheten i kommunen.

 

Senast publicerade artiklar

Vill ni nå ut till Tyresöborna?

Syns i vår papperstidning med 20000 exemplar och nå ut till kommunens hushåll!