Klockan 14:58 | måndagen den 16 februari 2026

Tyresö Nyheter

TyresoNyheter_line.png
Publicerad 2026-01-17 21:27
Uppdaterad 2026-01-17 21:27

Nedsläpp mellan Tyresö Hanviken och Kungälv försenades. Foto: Tyresö Nyheter

Fel på ismaskinen och akut sjukdom försenade THH - Kungälv

Lördagens match i Hockeyettan Södra mellan Tyresö Hanviken och Kungälvs IK fick skjutas upp med cirka en timme, från 16:00 till strax efter 17. Orsaken var en kombination av tekniska problem i ishallen och en akut sjukdomssituation bland personalen.

Redan under isspolningen inför matchen märktes det att något inte stod rätt till med ismaskinen. Maskinen gav ifrån sig ovanliga ljud och isen blev inte som den skulle. Det visade sig senare att ett blad hade monterats fel vid ett nyligt bladbyte, vilket gjorde att maskinen inte fungerade korrekt.

Arbetet med att åtgärda felet pågick en längre stund och bidrog till att matchstarten försenades. Under tiden inträffade även en sjukdomshändelse då en av vaktmästarna i ishallen plötsligt insjuknade och behövde föras till sjukhus med ambulans.

Efter att situationen hade lösts och isen åtgärdats kunde matchen till slut genomföras inför 246 åskådare i Tyresö Ishall.

Senast publicerade artiklar

Vill ni nå ut till Tyresöborna?

Syns i vår papperstidning med 20000 exemplar och nå ut till kommunens hushåll!