
Erik Palm stod för ett mål och en assist när THH besegrade Grästorp. Foto: Tyresö Nyheter
THH vände och vann mot Grästorp
Det blev till slut en trygg hemmaseger för Tyresö Hanviken när Grästorps IK besegrades med 4–1 i Tyresö Ishall på fredagskvällen. Men vägen dit var krokigare än vad tabellen på förhand antydde.
Inför endast 103 åskådare, en av säsongens lägsta publiksiffror, fick THH en tuff start mot jumbon. Grästorp tog ledningen i powerplay efter drygt åtta minuter genom ett mönsteranfall och hemmalaget såg inledningsvis avvaktande ut. Ett klapp-klapp spel i offensiv zon avslutades fint av bortalagets Sterner.
Tyresö hade pucken mycket men hade svårt att skapa de riktigt heta chanserna i den första perioden. Det krävdes i stället en energiinjektion i mittakten för att matchbilden skulle svänga.
Kvitteringen kom i numerärt underläge. Henrik Hallberg bröt grästorpanfallet och satte 1–1 efter en snabb kontring med Mika Ounasvuori.
Och när läget väl dök upp i spel fem mot tre klev han fram igen. Alex Ek.
Från sin favoritposition vid tekningscirkeln fick Ek tid att sikta och pricksköt in 2–1 i powerplay. Det var hans 23:e mål för säsongen, ett mål som håller kvar Ek som etta i skytteligan i Hockeyettan Södra.
Tyresö fortsatte trycka på och i slutet av perioden utökade Erik Palm till 3–1, återigen i powerplay, efter fint samspel med Ek. Palms skott från blålinjen var otagbart för bortamålvakten.
I den tredje perioden handlade mycket om kontroll. Grästorp försökte lyfta spelet och skapade visst tryck, men Marcus Brännman stod stabilt i målet och räddade totalt 23 av 24 skott. När gästerna plockade målvakten i slutminuterna fastställde Jacob Samuelsson slutresultatet till 4–1 i tom bur.
Det blev ingen sprudlande hockeyfest inför de 103 åskådarna, men det blev tre viktiga poäng.
Segern innebär att Tyresö hänger kvar i kampen om en direktplats till slutspelet. Laget ligger på åttonde plats och varje poäng väger tungt i den jämna tabellen. THH är på samma poäng som sjuan Visby/Roma och endast tre poäng från de gyllene playoffplatserna.
Längst fram fortsätter Alex Ek att leverera.
Dela artikeln
Senast publicerade artiklar
6 mars 2026 11:21 6 mars 2026 05:54 5 mars 2026 12:33 4 mars 2026 11:26 3 mars 2026 05:21 Ledningarna vid busstorget flyttas – påverkar trafiken till 2027
Vill ni nå ut till Tyresöborna?
Syns i vår papperstidning med 20000 exemplar och nå ut till kommunens hushåll!
