Klockan 17:12 | måndagen den 11 maj 2026

Tyresö Nyheter

TyresoNyheter_line.png
Publicerad 2026-04-24 05:40
Uppdaterad 2026-04-24 05:40

Socialdemokraterna i Östra Tyresö skriver att rakstaborna förtjänar bättre busstrafik. Foto: Socialdemokraterna

S: Raksta behöver fler bussar, inte krångliga bokningssystem

Allt fler väljer att bo permanent i Raksta. Barnfamiljer flyttar in och området växer. Men busstrafiken har inte hängt med i utvecklingen. I stället för att förbättra trafiken föreslår SL nu bokningsbara bussar mitt på dagen. Rakstaborna förtjänar bättre än så. Vi Socialdemokrater vill istället att man förlänger buss 875 till Raksta.

Sedan ett par år trafikeras Raksta av buss 817, en mycket kort busslinje mellan Tyresö kyrka och Bergholmsvägen, med vissa turer till Tyresö skola. För många Rakstabor innebär detta att resan till Tyresö centrum eller vidare mot Stockholm kräver byten och långa restider. Att ta sig från Bergholmsvägen till Tyresö centrum tar över en halvtimme med kollektivtrafik, samma resa med bil kan ta knappt hälften så lång tid. Samtidigt går bussen bara under en begränsad del av dagen, och på helger saknar Raksta helt busstrafik.

När kollektivtrafiken är krånglig eller tar för lång tid väljer människor bilen. Det är varken bra för klimatet eller för framkomligheten i kommunen. Dessutom blir det en stor begränsning för alla unga i området.

Nu föreslår SL att vissa turer på buss 817 ska bli anropsstyrda, det vill säga att resenärer måste boka sin resa minst två timmar i förväg. Bakgrunden är att resandet på vissa avgångar är lågt.

Vi menar att detta är att angripa problemet från fel håll. Om en busslinje är krånglig att använda och kräver byten är det inte konstigt att få väljer den. Lösningen är inte att göra kollektivtrafiken ännu mer komplicerad genom bokningssystem.

I stället bör kollektivtrafiken göras enklare och mer attraktiv. Att förlänga buss 875 från Tyresö kyrka till Raksta skulle koppla samman området med en av Tyresös viktigaste busslinjer med förbindelser mot Gullmarsplan. Det skulle minska behovet av byten, korta restiderna och göra det betydligt mer attraktivt att resa kollektivt.

Vi vet också att många Rakstabor i dag kör bil till andra hållplatser, exempelvis Strandtorget, för att kunna ta bussen därifrån. Det visar tydligt att behovet av bättre kollektivtrafik finns.

Raksta är inte ett område där människor ska behöva vara beroende av bilen för att få vardagen att fungera. Barn ska kunna ta bussen till fritidsaktiviteter, ungdomar ska kunna resa till skola och vuxna ska kunna pendla till arbete utan krångliga byten eller bokningar.

Om vi menar allvar med att fler ska resa kollektivt måste kollektivtrafiken vara enkel, pålitlig och tillgänglig.

Därför uppmanar vi Region Stockholm och SL att tänka om. Skrota planerna på bokningsbussar i Raksta och utred i stället en förlängning av buss 875 till området.

Det skulle vara ett enkelt och konkret steg för en bättre kollektivtrafik i Östra Tyresö.

Östra Tyresö socialdemokratiska förening

 

Senast publicerade artiklar

Vill ni nå ut till Tyresöborna?

Syns i vår papperstidning med 20000 exemplar och nå ut till kommunens hushåll!