Fullsatta sommarkonserter när Fårdalaelever sjöng in sommaren

För Mathias Tegnér börjar arbetsdagen tidigt med pendling från Tyresö kyrka. Foto: Tyresö Nyheter
Mathias Tegnér är riksdagens mest lokalpatriotiska ledamot
Klockan är strax efter sju på morgonen när Mathias Tegnér kliver på direktbuss 815C vid Tyresö kyrka. Morgonen är blå och stilla och precis som tusentals andra tyresöbor väntar ännu en pendling in mot Stockholm.
För Mathias Tegnér är resan välbekant. Han har redan hunnit lämna barnen på förskolan innan arbetsdagen i Sveriges riksdag börjar. Han är idag Tyresös enda riksdagsledamot. Utanför bussfönstret flyter morgontrafiken fram längs Nynäsvägen. Inne i bussen plockar Tegnér upp böcker om skattepolitik – frågor som blivit en central del av hans arbete i riksdagen där han sitter i skatteutskottet och EU-nämnden. Men även om arbetsplatsen numera är maktens korridorer i Stockholm börjar berättelsen om Mathias Tegnér någon helt annanstans.
I Tyresö.
– Jag är ju Tyresöbo sedan barnsben, säger han.
Familjen flyttade hit 1984 från Södermalm. Han var fem år gammal och föräldrarna tyckte att innergården i stan blivit för liten för en pojke med spring i benen. I Öringe hittade familjen ett radhus och där växte han upp.
Nästan hela hans liv har utspelat sig inom kommungränsen. Förskolan Sagan, skolan Stimmet, Forellskolan och Tyresö gymnasium. Samtidigt fylldes fritiden av föreningsliv.
Hockey, fotboll i Tyresö FF och Hanviken. Innebandy, bordtennis, friidrott och schack.
– Jag brukar säga att jag hållit på med nästan allt som finns i Tyresö, säger han och skrattar.
Han beskriver sig själv som ”riksdagens mest lokalpatriotiska ledamot”.
– Mina kollegor tycker nog att jag är lite irriterande lokalpatriotisk ibland. Men jag tycker faktiskt att Tyresö är den bästa platsen att leva på.
När bussen når Stockholm och stannar vid Vattugatan fortsätter promenaden mot riksdagshuset. Genom citys morgonrusning går färden vidare längs Drottninggatan och över Riksbron.
Dagens första möte börjar redan klockan åtta. I riksdagens kafé väntar samtal om skattepolitik tillsammans med Svenskt Näringslivs skatteavdelning. Diskussionerna handlar bland annat om forskningsavdrag och företagsskatter, frågor som passar ekonomen Mathias Tegnér.

En vanlig arbetsdag för Mathias Tegnér innehåller allt från skattepolitik till samtal med tyresöbor. Foto: Tyresö Nyheter
Efter mötet fortsätter dagen med EU-nämnd och diskussioner om utrikeshandel innan nästa stopp väntar i Gamla stan.
Där, bland kullerstensgator och turister, besöker han en klockbutik för samtal om skatter och avdrag kopplade till gåvor och handel. Det är en ovanlig kontrast – från riksdagens sammanträdesrum till exklusiva armbandsur bakom glasdiskar – men också ett exempel på hur bred rollen som riksdagsledamot faktiskt är.
– Man träffar väldigt många olika människor och branscher på en och samma dag. Det är också det som gör jobbet så intressant, säger han.
.jpeg)
Mathias Tegnér vill att Tyresö fortsatt ska ha en tydlig röst i rikspolitiken. Foto: Tyresö Nyheter
Före lunchpausen kommer samtalet in på hur allt egentligen började.
Trots att ingen av föräldrarna var politiskt aktiva väcktes samhällsintresset tidigt. Ett av hans första politiska minnen handlar om den tidigare statsministern Ingvar Carlsson, som bodde i Tyresö under delar av 80-talet.
– När jag gick på dagis på Sagan stod det ABAB-vakter utanför ibland eftersom Ingvar Carlsson bodde i området. Jag förstod att det var någon viktig person.
En dag skulle statsministern besöka förskolan.
– Jag hade sett fram emot det jättemycket. Men samma morgon upptäckte mamma att jag hade vattkoppor, så jag fick stanna hemma. Jag brukar säga att det var ett av mitt livs första trauman.
Han skrattar när han berättar det, men minnet sitter fortfarande kvar.
Under tonåren på Forellskolan växte också det politiska engagemanget fram på allvar. 90-talet präglades av skinnskallekultur och hårda motsättningar.
– Det var utmanande att gå på Forellskolan och samtidigt ha hjärtat till vänster. Det var det som fick mig att gå med i SSU.
Senare förstärktes övertygelsen under studietiden. Han läste historia på Stockholms universitet och ekonomi vid Handelshögskolan i Stockholm. Under en utbytestermin i Glasgow såg han fattigdom och segregation på nära håll.
– Områdena runt universitetet var så nedgångna att man blev uppmanad att bara gå åt ett håll. Många fönster hade plåt istället för glas. Det gjorde starkt intryck på mig och stärkte min tro på jämlikhet.
Trots den akademiska vägen är det inte universitetsåren han pratar varmast om.
Det är bussgaraget i Tyresö.
Under flera somrar arbetade han som busschaufför. Han trivdes bakom ratten och uppskattade friheten i jobbet.
– Ingen sitter och tjafsar om vad man ska lyssna på på radion när man kör buss, säger han och skrattar.
Han brukade lyssna på P1 medan han körde genom Tyresö och Stockholm. Och så hade han sin speciella uniformsdetalj – en gammal skärmmössa som han hittade i förrådet.
– Jag tyckte den var väldigt stilig och började använda den hela tiden.
En dag på linje 401 mellan Älta och Slussen klev en äldre kvinna ombord.
– Hon tittade på mig och sa: ”Du är en himla stilig ung man med en mycket flott hatt. Hade jag varit yngre hade jag flirtat med dig.” Det där glömmer jag aldrig.
Men bussjobbet lärde honom också något annat.
– Jag såg hur svårt det var för människor att leva med delade turer och konstiga arbetstider. Många slets ut. Det gav mig en väldigt konkret förståelse för hur arbetsmarknaden fungerar.
Efter lunch fortsätter arbetsdagen i riksdagen med fler möten, telefonsamtal och genomgångar. Tempot är högt och kalendern tät. Samtidigt försöker han hålla kvar foten i Tyresö.
Han sitter fortfarande i kommunfullmäktige, är vice ordförande i Tyresö Bostäder och engagerad i frågor kring Tyresta nationalpark.
– Jag tycker det är viktigt att fortsätta vara nära kommunen och förstå vad som händer hemma.
Och just ”hemma” återkommer ofta i samtalet.
Inte minst när det gäller trygghetsfrågor.
Under flera år har Tegnér drivit frågan om en polisstation i Tyresö, något han menar är avgörande för kommunens utveckling och trygghet.
– Tyresö är en stor kommun och människor ska känna att polisen finns nära. Jag har lyft frågan i riksdagen flera gånger och kommer fortsätta göra det.
Han menar att det är just därför lokal representation spelar roll.
– Om ingen från Tyresö sitter i riksdagen finns risken att våra frågor försvinner. Det handlar om kollektivtrafik, vägar, trygghet och hela livspusslet för människor som pendlar varje dag.
När kvällen närmar sig väntar ännu ett arbetspass. Valrörelsen börjar ta fart och Mathias Tegnér ska vidare ut för dörrknackning.
Det är långt från morgonens stilla bussresa, men samtidigt en naturlig fortsättning på dagen. Att möta människor där de bor är fortfarande en av de viktigaste delarna av politiken, menar han.
– Det är när man träffar människor direkt som man verkligen förstår vad som är viktigt i deras vardag.
Och kanske är det just där, mellan radhusen i Tyresö och maktens korridorer i Stockholm, som Mathias Tegnér känner sig som mest hemma.
Dela artikeln
Senast publicerade artiklar
9 juni 2026 05:45 8 juni 2026 17:11 Tyresö Bostadsförmedling öppnar i dag – här är allt du behöver veta
8 juni 2026 11:09 5 juni 2026 12:21 4 juni 2026 11:29
Vill ni nå ut till Tyresöborna?
Syns i vår papperstidning med 20000 exemplar och nå ut till kommunens hushåll!
