Klockan 12:28 | måndagen den 10 augusti 2026

Tyresö Nyheter

TyresoNyheter_line.png
Publicerad 2026-07-31 11:50
Uppdaterad 2026-07-31 11:50

Nu höjs skolpengen, meddelar Klara Watmani (S) som är ordförande i barn- och utbildningsnämnden. Foto: Tyresö Nyheter

Höjd skolpeng ska underlätta anpassningen till färre barn i kommunen

Det politiska styret med Socialdemokraterna och Moderaterna tillför ytterligare 45 miljoner kronor till grundskolan under 2027 och höjer på så sätt skolpengen med 2,3 procent. Syftet är att ge skolorna bättre förutsättningar att hantera de förändringar som följer av att antalet barn i kommunen minskar.

Den demografiska utvecklingen med lägre barnafödande och färre inflyttade påverkar många av kommunens verksamheter. Mest märkbar är förändringen inom förskolan och skolan, där minskande barnkullar innebär att verksamheterna behöver anpassas till färre barn och elever.

- Tyresö befinner sig precis som många andra av landets kommuner i en situation där färre barn föds. Vi måste därför ge skolorna förutsättningar att genomföra omställningen långsiktigt och med barnens bästa i fokus säger Klara Watmani, ordförande i barn- och utbildningsnämnden (S).

Kommunens budgetprocess bygger på en demografisk resursfördelningsmodell där resurser fördelas utifrån antalet invånare i olika åldersgrupper. Modellen innebär att anslagen till verksamheter för barn och unga följer befolkningsutvecklingen och anpassas över tid. Verksamheter som berör barn och unga står för en stor del av kommunens ekonomi. Förskola, grundskola och gymnasium utgör tillsammans omkring 44 procent av den totala kommunbudgeten.

Trots att antalet barn minskar har alltså barn- och utbildningsnämnden även i år fått ett extra ekonomiskt tillskott på 45 miljoner kronor utöver den ordinarie demografiska tilldelningen. Klara Watmani bedömer att stödet är nödvändigt för att verksamheterna ska kunna genomföra anpassningar på ett kontrollerat sätt.

- Utöver satsningen på skolan finns även en så kallad omvärldsbuffert på totalt 45 miljoner kronor. Bufferten ska bidra till ekonomisk stabilitet och ge kommunen möjlighet att hantera oväntade händelser utan att snabbt behöva genomföra nedskärningar i verksamheterna. Vi lägger helt enkelt fram en budget där vi tar ansvar och skyddar välfärden avslutar Klara Watmani (S).

 

Senast publicerade artiklar

Vill ni nå ut till Tyresöborna?

Syns i vår papperstidning med 20000 exemplar och nå ut till kommunens hushåll!