Klockan 2:43 | tisdagen den 1 september 2026

Tyresö Nyheter

TyresoNyheter_line.png
Publicerad 2026-08-21 09:17
Uppdaterad 2026-08-21 09:17

Det var helt fullt på läktaren när Djurgården mötte HV71. Foto: Tyresö Nyheter

Publiksuccén fortsätter: ny match går mot fullsatt

1 000 personer fyllde nya Tyresö ishall när Djurgården och HV71 skrev historia. Nu fortsätter publiktrycket. Inför lördagens officiella invigning återstår färre än 200 platser när Tyresö Hanviken möter HockeyAllsvenska Almtuna.

Det tog inte många dagar innan den nya Tyresö ishall fick sitt första stora publiktest.

Och resultatet blev tydligt.

Det finns ett stort intresse för hockey i Tyresö.

När Djurgården och HV71 möttes i den historiska premiärmatchen på onsdagskvällen var samtliga 1 000 platser fyllda. Matchen blev dessutom en publikmässig och medial uppmärksamhetspunkt, med TV4-sändning och hockeyprofiler som Niklas Wikegård och Johan Garpenlöv på plats.

På isen blev det en dramatisk premiär där HV71 till slut besegrade Djurgården med 2–1 efter straffar. Men minst lika intressant för Tyresö Hanviken var det som hände runt omkring.

För första gången fick den nya arenan visa vad den är byggd för.

En fullsatt läktare.

– Det visar verkligen vilket intresse det finns för ishockey i kommunen, sade Tyresö Hanvikens ordförande Mikael Westford inför premiären.

Slutsålt på mindre än två dygn

Intresset för premiären hade varit stort redan från början. När Tyresö Hanvikens medlemmar fick förtur till biljetterna såldes omkring 500 biljetter på det första dygnet. När biljetterna därefter släpptes till allmänheten försvann resten snabbt.

Totalt tog de 1 000 biljetterna slut på mindre än 48 timmar.

Det innebar att många tyresöbor fick följa den historiska matchen hemifrån när arenan väl fylldes.

Men redan nu kommer nästa möjlighet.

På lördag är det dags för den officiella invigningen av nya Tyresö ishall. Då kliver Tyresö Hanviken själva ut på isen för sin första match i den nya hemmaarenan. Motståndare är Almtuna IS från HockeyAllsvenskan.

Och även till den matchen är intresset stort.

På torsdagskvällen återstår färre än 200 platser.

Fri entré i helgen – men biljetten behöver bokas

Till skillnad från onsdagens SHL-match är lördagens match gratis att gå på. Det krävs dock att man bokar en kostnadsfri biljett.

Matchen startar klockan 15.00 och är en del av ett större inflyttningskalas som pågår i och runt ishallen under hela lördagen.

Redan klockan 10 öppnar dörrarna och under dagen erbjuds bland annat skridskoåkning för barn, konståkningsuppvisning och invigningsceremoni. Klockan 13 avtäckes dessutom ett nytt konstverk på entrétorget.

Efter hockeymatchen avslutas dagen med skridskodisco på kvällen.

Det gör lördagens evenemang till något annat än bara en hockeymatch.

Det blir första gången Tyresö Hanviken spelar inför hemmapublik i den nya arenan.

"Början på en ny resa"

För föreningen är det också en chans att visa upp den nya vardagen.

I den gamla ishallen har Tyresö Hanviken under många år bedrivit verksamhet under betydligt enklare förutsättningar. Den nya arenan rymmer omkring 1 000 åskådare och ger föreningen möjlighet att arrangera större matcher och evenemang.

Klubbens ambition är dessutom att göra fler av hemmamatcherna till evenemang, framför allt under fredagar och lördagar. Förhoppningen är att hockeyn ska bli en ännu större mötesplats för tyresöborna.

Och redan under den första veckan ser det ut som att publiken är med på resan.

Först 1 000 personer på läktarna när Djurgården och HV71 möttes.

Nu väntar nästa publiktest.

Färre än 200 platser återstår till lördagens invigning.

Klockan 15.00 släpps pucken mellan Tyresö Hanviken och Almtuna.

Och för första gången är det Tyresös eget lag som står på ena sidan av den nya isen. Biljetter säkrar men på biljetter.thhbiljett.se

 

Senast publicerade artiklar

Vill ni nå ut till Tyresöborna?

Syns i vår papperstidning med 20000 exemplar och nå ut till kommunens hushåll!