Klockan 2:46 | tisdagen den 1 september 2026

Tyresö Nyheter

TyresoNyheter_line.png
Publicerad 2026-08-29 13:37
Uppdaterad 2026-08-29 13:37

Grusytan vid Tyresö gymnasium kan göras om till fotbollsplan. Foto: Tyresö Nyheter

Elever positiva till ny fotbollsplan vid gymnasiet

En ny 11-mannaplan för fotboll på grusplanen längs Wättinge gårdsväg. Det är ett av Socialdemokraternas vallöften inför höstens kommunval och när Tyresö Nyheter åker dit får förslaget tummen upp av elever på Tyresö gymnasium.

På grusplanen nedanför Tyresö gymnasium är det i dag en enkel grusyta som används för olika former av aktivitet. Om Socialdemokraterna får fortsätta styra Tyresö vill partiet i stället se en fullstor fotbollsplan på platsen.

Förslaget innebär att en 11-spelsplan ska anläggas längs Wättinge gårdsväg. Frågan är inte helt ny. I kommunens tidigare strategiska planering har Wättinge pekats ut som en lämplig plats för en ny 11-spelsplan, bland annat eftersom området väntas få fler invånare och många barn och ungdomar.

När Tyresö Nyheter frågar elever på gymnasiet vad de tycker om förslaget är reaktionerna positiva.

– Jag tycker att det är bra att de vill bygga en fotbollsplan. Det kommer att vara skönt för skolan och kan bygga en gemenskap, säger Sara Plahn.

Även Liza Rodriguez är positiv.

– Det är bra att de vill det, säger hon.

Anna Metlushan och Maria Ibrahim håller också med om att förslaget låter bra.

För Elin Wiklund handlar det inte bara om gymnasiets elever.

– En fotbollsplan i stället för grusplanen som är nu låter bra. Det skulle vara bättre både för oss gymnasieelever men också för resten av Tyresö som kan ta del av den, säger hon.

Vill knyta ihop idrott och gymnasium

Fotbollsplanen är en del av Socialdemokraternas bredare idrottspolitik inför valet. När Tyresös politiker nyligen möttes för ett samtal om framtidens idrott pekade Socialdemokraterna ut flera nya anläggningar som partiet vill genomföra under nästa mandatperiod.

Tyresö gymnasium har nyligen fått tillbaka teoretiska program och att idrottsprofiler har införts i samarbete med lokala föreningar. En ny fotbollsplan precis nedanför skolan skulle därför kunna bli ytterligare en del av den utvecklingen.

Något exakt genomförandedatum eller kostnad för den föreslagna fotbollsplan har Socialdemokraterna ännu inte presenterat. Förslaget är däremot tydligt utpekat som en av partiets satsningar på idrotten under nästa mandatperiod.

För gymnasieeleverna som står bredvid grusplanen i dag är beskedet enkelt: en riktig fotbollsplan vore välkommen.

Eleverna på Tyresö gymnasium ser positivt på Socialdemokraternas idé om en ny fotbollsplan vid gymnasiet. Foto: Tyresö Nyheter

Senast publicerade artiklar

Vill ni nå ut till Tyresöborna?

Syns i vår papperstidning med 20000 exemplar och nå ut till kommunens hushåll!