
Glädjen är påtaglig när dagens deltagare samlas tillsammans med tränaren Sakina, längst till höger. Foto: Tyresö Nyheter
Fotboll för kvinnor ger trygghet och gemenskap i Ringen
Skratten ekar mellan husen på Granängsringen och när någon gör mål stiger jublet. Fotbollsträningar för kvinnor har under sommaren bidragit till att bryta ensamhet och skapat nya vänskaper.
Bakom detta frivilliga engagemang ligger eldsjälen Sakina Noori. När hon nyligen flyttade till Tyresö och Granängsringen ville hon göra något för att minska ensamheten och skapa gemenskap bland främst äldre kvinnor.
Med sin bakgrund som fotbollsspelare blev det naturligt att bjuda in till fotbollsträningar. Själv växte hon upp i Afghanistan, där det inte var vanligt att flickor spelade fotboll. Men Sakina trotsade fördomarna och blev så småningom uttagen till det afghanska damlandslaget.
– För mig handlar fotbollen inte bara om rörelse och motion, utan framförallt om människor. Jag vill skapa en trygg och välkomnande plats där kvinnor får möjlighet att träffa andra, känna gemenskap, skratta tillsammans och få en rolig stund i vardagen.
Under tio sommarveckor har Sakina på eget initiativ och helt ideellt bedrivit fotbollsträningar två gånger i veckan på multisportarenan inne i Granängsringen.
– Många kvinnor kan känna sig ensamma eller tveka inför att delta i aktiviteter utanför hemmet. Genom fotbollen vill jag öppna en dörr till gemenskap, bygga självförtroende och bidra till ett aktivare liv.
Sakina poängterar att det inte handlar om prestation, vara bäst eller ha tidigare erfarenhet av fotboll.
– Fokus ligger på att ha roligt tillsammans, röra på sig och känna sig välkommen precis som man är.
När Tyresö Nyheter är på besök är det sommarens sista träning. Sakina hoppas på en fortsättning.
– Jag hoppas att fler får upp ögonen för hur viktigt det är att skapa aktiviteter där äldre kvinnor känner sig trygga och inkluderade, säger Sakina.
Dela artikeln
Senast publicerade artiklar
2 september 2026 16:11 1 september 2026 14:27 1 september 2026 05:30 31 augusti 2026 14:28 31 augusti 2026 06:01
Vill ni nå ut till Tyresöborna?
Syns i vår papperstidning med 20000 exemplar och nå ut till kommunens hushåll!
