Klockan 13:22 | tisdagen den 20 oktober 2026

Tyresö Nyheter

TyresoNyheter_line.png
Publicerad 2026-10-20 11:54
Uppdaterad 2026-10-20 11:54

Med novellen ”Den sista lyckokakan” gör Pontus Björkmans debut som författare. Foto: Pressbild/Pontus Björkman

Tyresöbo debuterar med politisk satir

Valet är över, men kanske är du ändå sugen på lite politisk satir? Pontus Björkman debuterar med ”Den sista lyckokakan”, en novell om att underkasta sig sina egna övertygelser.

Pontus växte upp i Krusboda under en tid då Tage Erlanders starka samhälle förverkligades. Han var en av de första eleverna när Tyresö gymnasium stod färdigt.

- Min mamma satt i skolstyrelsen för Socialdemokraterna och fick se sin vision gå i uppfyllelse. Vi stod mitt i bygget av det jämlika samhället och framtiden såg ljus ut, berättar Pontus.

Han blev kvar i Tyresö och engagerade sig bland annat i TUFF, Tyresö Ulands- och Fredsförening. Yrkesmässigt har han varit sakkunnig för olika civilsamhällesorganisationer, bland annat inom kulturområdet.

- Nu har jag inrett en skrivarstuga i den dramatiska naturen på Tyresö Dyvik, där berget faller ner i fjärden och urskogen börjar där tomten tar slut.

Varför han började skriva har flera orsaker. Bland annat en kronisk sjukdom sedan tonåren och många tankar som behövde någonstans att ta vägen. Men varför just en politisk satir?

- Kanske har jag mina föräldrar och TUFF att tacka för det. De väckte en nyfikenhet på varför världen ser ut som den gör och vad man kan göra åt det. ”Den sista lyckokakan” utspelar sig på kulturdepartementet, där jag suttit i många möten. Den som gjort det vet att det viktigaste sällan sägs vid bordet, säger Pontus.

E-boken hittar man på Tyresö bibliotek eller via pontusbjorkman.se.

Senast publicerade artiklar

Vill ni nå ut till Tyresöborna?

Syns i vår papperstidning med 20000 exemplar och nå ut till kommunens hushåll!