Tjugoåriga Ellinor Bengtson har utsetts till Klassiska artisten i Sveriges Radio P2. Hon började spela trumpet som tre-åring och har medverkat tillsammans med artister som Malena Ernman, Tommy Körberg, Kalle Moraeus, Nils Landgren och Magnus Lindgren.
Ellinor bor i Tyresö och tillhör musikfamiljen Bengtson där pappa Jan och farfar Stig (som gick bort förra året) är välkända flöjtister och farmor Ingrid och faster Margareta båda är sångerskor, den senare bland annat i The Real Group.
Trots sin unga ålder har Ellinor redan hunnit spela på stora scener som Konserthuset i Stockholm, Dalhalla och Cirkus. Hon har turnerat med Benny Andersson Orkester som dess yngsta bandmedlem och spelat med Kungliga Filharmonikerna. Hon spelar också i trumpetkvintetten FiveBy5 som haft stora framgångar i musiktävlingar och på scener i England och Frankrike.
Idag studerar hon på prestigefulla Royal Academy of Music i London och till hösten 2025 axlar hon rollen som Klassiska artisten i P2; en utnämning som sträcker sig över konsertsäsongen 2025/26 och innebär att hon kommer att medverka i flera konserter i Berwaldhallen med Sveriges Radios Symfoniorkester. Artisten får också en unik möjlighet att beställa ett musikverk från en tonsättare verksam i Sverige.
– Det känns helt overkligt, säger Ellinor. Jag tycker att det är väldigt fint att jag som så ung musiker har fått chansen och det visar andra unga musiker att det faktiskt finns en möjlighet för oss att också bli sedda.