Årets upplaga av Tyresöfestivalen blev ännu en folkfest. På gräsmattan kunde besökarna njuta av stämningsfull körsång från Tyresö Musikklasser, medan andra provade på mer fartfyllda inslag som kickboxning med Sara Adjaoud. Ivan och Mikael fick lära sig att göra upp eld på ett säkert sätt av Ida från Scouterna, och strax intill lockade en ovanlig variant av beachvolleyboll, där händerna inte fick användas – i stället spelade man med fötter, knän och huvud. Tyresöbröderna Matheus och Marcus, som nyligen tog en imponerande andraplats i sportens svenska mästerskap, var självklart på plats.

Bland festivaldeltagarna syntes också kyrkoherde Rebecka Tudor-Sandahl, och vid Tyresö gymnasiums monter fick sexåriga Celine Nahas lära sig HLR av omvårdnadseleven Molly Nelsson. Handelsbankens glassmaskin gick på högvarv men höll kylan hela dagen, och många barn testade olika lekar och utmaningar – sjuårige Liam Singh satsade till exempel på ett ovanligt högt bowlingkast. För de hungriga fanns friterade potatisskruvar och skolmat, serverad av de populära Zuleyha och Nimet. Kommunalrådet Anita Mattson och maken Thomas passade på att smaka och gav maten toppbetyg.

Dansen fick också stort utrymme. Cecilia Ehrling lockade många att prova på linedance, och intresset var minst sagt på topp. Ett särskilt högtidligt ögonblick blev när Susann Ronström delade ut det nyinstiftade Tillgänglighetspriset 2025 till Bergfotens fritidsgård för deras viktiga arbete med att utveckla tillgängligheten i Tyresö.

Festivalen bjöd på både skratt, rörelse och möten över generationsgränserna – en dag som visade prov på både engagemang och den starka gemenskap som präglar Tyresö.

Här nedan följer bilder från dagen.

Tyresö Nyheter passade även på att fråga några tyresöbor vad de tyckte om festivalen.
– Brukar du gå på Tyresöfestivalen och är det någon särskild förening som du är intresserad av?


-Jag går alltid hit, det är väldigt bra arrangerat. Jag är nog mest intresserad av det som sker på stora scenen. Krister Lundgren, Fårdala

-Ja, vi går gärna hit när vi kan. Det är mycket att välja bland men jag stannar gärna vid Socialdemokraternas tält och pratar lite. Bengt Sandström, Bollmora

– Nej det är första gången för mig. Jag har just varit vid Hembygdsföreningen och hämtat lite material om sådant jag är intresserad av. Tomas Carlsson, Fårdala

-Jag och min fru tycker att det här är så jättetrevligt. Mycket folk och liv och rörelse och musik. Fantastiskt kul att bara få uppleva allt på plats! Rolf Bopp, Bollmora


-Jo, vi brukar nog gå hit. Men vi har nog ingen speciell förening som är av intresse, det är nog mer hela grejen med folkliv och sånt som lockar. Patrik, Trollbäcken.

Dela