
Jon Möller (Prins Eugen), Stefan Andersson Bertling (Magnus Gabriel De la Gardie) och Per Carol (sjökapten) poserar glatt under pausen. Foto: TN
I år är det 40-årsjubileum för den musikaliska berättelsen om Tyresö. Under andra halvan av juni kommer föreställningen att spelas vid åtta tillfällen.
För första gången sedan 2010 kommer föreställningen att framföras på borggården vid Tyresö slott med plats för 360 åskådare på läktaren.
Med en ensemble på 80 personer, både dansare från Kulturella folkdansgillet och skådespelare från Tyresö teaterförening samt en 20 personer stor orkester kommer det säkert att bli en minnesvärd upplevelse.

Marie Hortlund och Per Carol repeterar Kniv- och gaffeldansen. Foto: TN
Sven Lionell skrev texten och musiken komponerades av Elisabeth Sellergren och tillsammans arbetade de fram denna föreställning som alltså hade premiär den 15 juni 1985 på slottets borggård. Visserligen regnade det den kvällen så premiären blev inställd, men som Ulf Lundell sa en gång:
– En inställd spelning är också en spelning!
Premiären blev av några kvällar senare och sedan dess har föreställningen spelats här på slottets borggård vid 8 tillfällen mellan 1985 och 2010.
Repetitionerna är i full gång
Kina Sellergren, för övrigt dotter till kompositören, står för regi och musikalisk ledning och ensemblen samlas i Kulturskolans lokaler för att öva på danser och sånger och placeringar, och även prova kostymerna.

Karin Andreason och Kina Sellergren verkar nöjda med repetitionen. Foto: TN
Gunnar Olsson bistår i regiarbetet och veteranerna Barbro Lavett och Maj-Lis Anderstedt som varit med sedan starten ansvarar för kostymer, mask och rekvisita. Karin Andreason är ordförande i teaterföreningen.
– Det ska bli fantastiskt roligt att åter spela ute på Tyresö slott där det en gång startade 1985. Vi har premiär den 15 juni klockan 16. Säkra era biljetter på kulturbiljetter.se. Biljetter släpps efter påsk. Vi välkomnar nya som gamla tyresöbor för att ta del av vår historia, säger Karin.